Haber Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 20:52 Bu haber 46119 kez okundu
 
Havalimanlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin Alacak Davası Sonuçlandı,43 Bin Lira Alacaklar
DHMİ Bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlileri 2012 yılında ihale bedeli olarak almış oldukları iki asgari ücret maaşı 1,5 asgari ücrete düşürüldü.2012 yılından 2016 yılına kadar düşük maaş alan özel güvenlik görevlileri 2016 yılında DHMİ'ye alacak davası açtı.
Çalışma Dünyası Haberi
Havalimanlarında Çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin Alacak Davası Sonuçlandı,43 Bin Lira Alacaklar

DHMİ Bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlileri 2012 yılında ihale bedeli olarak almış oldukları iki asgari ücret maaşı 1,5 asgari ücrete düşürülmesi ilgili alacak davası sonuçlandı.

2012 yılından 2016 yılına kadar düşük maaş alan özel güvenlik görevlileri 2016 yılında DHMİ'ye alacak davası açtı.İş Kanununa göre,İşçi Ücretinin Değiştirilmesi (Maaşın Düşürülmesi – Arttırılması)

İş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçilerin performansa, işyeri uygulamalarına veya herhangi bir sebebe bağlı olarak ücretlerinde artışa gidilebilir. Yine bu sebeplere bağlı olarak işçi ücretlerinde düşüşe de gidilebilmektedir. İşçi ücretinin değiştirilmesi çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak nitelendirilir ve iş ilişkisi bakımından çok büyük önem taşır. Nitekim bu husus İş Kanunu’nun 22. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir :

‘İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da iş yeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından 6 (altı) iş günü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak  yürürlüğe konulamaz.’

Madde metninden de anlaşılacağı üzere ücretin değiştirilmesinde şu usül izlenecektir :

  1. Ücret değişikliği işçiye yazılı olarak bildirilmelidir.
  2. İşçi, bu değişikliği yazılı olarak kabul etmedikçe, ücret değişikliği işçiyi bağlamaz.
  3. İşçi ücret değişikliğini kabul etmezse işveren geçerli neden olduğunu iddia ederek yazılı bir şekilde iş sözleşmesini feshedebilir.
  4. İşçi ise bu durum karşısında işe iade davası açabilir.

İşçinin rızası alınmadan yapılan maaş değişikliğine karşı Ağrı,Van,Kayseri,İstanbul,Milas havalimanında çalışan özel güvenlik görevlileri maaş düşüklüğü ile ilgili Konyar Hukuk bürosu ile irtibata geçti.2016 yılında açılan alacak davası avukatların uzun çabalar göstermesi sonrası sonuçlandı.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu karar istinaf mahkemesi tarafından onandı.Bilirkişi raporunda Kişi başı 43 Bin Lira alacak çıkardı.Mahkemeyi kazanan özel güvenlik işçileri 2012-2016 yılları arasında almış oldukları maaş farklarını toplu şekilde alacak.Özel Güvenlik işçileri emeği geçen başta Av.Sebahattin Konyar ve ekibine teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Havalimanlarında, Çalışan, Özel, Güvenlik, Görevlilerinin, Alacak, Davası, Sonuçlandı,43, Bin, Lira, Alacaklar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı